Nesouhlas obcí Regionu Podluží se zásahy do rozpočtových příjmů samosprávy

20. května 2020

Vyzýváme starostky a starosty obcí a měst ORP a DSO, aby se připojili k naší výzvě a zásadnímu nesouhlasu s protiústavními zásahy Vlády ČR do příjmů obcí, měst a krajů a jejich nezávislosti.
Tato výzva je podnětem a posílením mandátu pro organizace, které obce a města zastupují, jako SMO ČR, SMS ČR, a zároveň důrazným apelem na členy komor Parlamentu ČR a Vlády ČR.

Členské obce DSO Region Podluží zásadně nesouhlasí s probíhajícími a připravovanými zásahy státu v čele s Vládou ČR do rozpočtových příjmů samosprávy.

Vláda nesmí trestat své občany tím, že přenese své povinnosti nahradit škodu nejen podnikatelům na obce, města a kraje a vezme jim finanční prostředky na činnosti pro své vlastní občany.

Vláda nesmí trestat samosprávu za to, že představitelé především obcí a měst, ale také krajů, byli první, kdo pomohli v situaci s krizí epidemie koronaviru SARS CoV-2 (COVID-19) občanům, zdravotníkům, pracovníkům sociálních služeb a ostatním složkám, ale i podnikatelům.

Za neočekávanou situaci vzniklé koronavirové krize a následné krize ekonomické nenesou odpovědnost občané, ani obce, města a kraje. Důsledky musí nést stát, který se jako jediný dokáže s tímto vyrovnat a podporou podnikatelského prostředí a podporou společenství občanů, kterým jsou obce, města a kraje, tak znovu nastartuje růst ekonomiky.

Stát musí pomoci svým občanům tím, že pokud se zadluží na dorovnání výpadku na příjmové straně státního rozpočtu, jehož součástí jsou i rozpočty obcí, měst a krajů, pak jim tyto finanční prostředky musí poskytnout, aby byla zachována rozpočtová odpovědnost. Jedině pak mohou představitelé obcí, měst a krajů za použití svých finančních prostředků výrazně pomoci s nastartováním ekonomiky!

Potrestáním obcí, měst a krajů tím, že jim vláda vezme finance z příjmových položek, dojde ke značné destabilizaci samosprávy a v případech malých obcí k jejich finanční likvidaci a tím porušení ústavního práva na samosprávu!

Vyzýváme všechny parlamentní politické strany a politická hnutí k podpoře samosprávy, nikoliv její likvidaci!

Za členské obce dobrovolného svazku obcí Region Podluží Dolní Bojanovice, Hrušky, Josefov, Kostice, Ladná, Lanžhot, Lužice, Mikulčice, Moravský Žižkov, Nový Poddvorov, Prušánky, Starý Poddvorov, Tvrdonice, Týnec.

Mgr. Vojtěch Pospíšil
předseda DSO Region Podluží

Ke stažení

FIRMY A SLUŽBY V NAŠÍ OBCI