Knihovna

Poplatek za knihy:

Dospělí: 40 Kč/rok

Studenti: 30 Kč/rok

Děti: 20 Kč/rok

Otevírací doba:

Pondělí: 17,00 – 19,00 hod

Čtvrtek: 14,00 – 19,00 hod

Ke stažení

Slovo knihovnice

27. února 2023

Prodej vyřazených knih

Ve čtvrtek dne 2. 3. 2023 a 9. 3. 2023 od 14 – 19 hod. máte možnost si prohlédnout vyřazené knihy z naší knihovny. Vystaveny budou ve vestibulu obecního úřadu. Cena knih je dle vašeho uvážení. Nejmíň 10 Kč za 1 ks.

9. února 2023

Malá ukázka knih, které si můžete v naší knihovně půjčit. Každý rok mi obec přispívá na koupi knih docela velkou částkou, tímto způsobem mohu doplňovat názvy knih podle vašich přání. Další velkou pomocí při shánění knih je VF z městské knihovny v Hodoníně. Proto přijďte nahlédnout do naší malé knihovny, určitě si nějakou knihu od nás vypůjčíte. Otevřeno máme stále stejně. Po 17hod – 19hod, Čt 14hod – 19hod. Poplatek 40 Kč dospělí, 30 Kč studenti a žáci 20 Kč za rok.

 

16. ledna 2023

Pozvání do knihovny.

Čas nám utíká jako voda, před nedávnem jsme prožívali jedny z nejkrásnějších svátků v roce Vánoce. Vánoční čas už je minulostí, i když ještě na mnoha místech svítí vánoční osvětlení a v oknech domácností svítí vánoční stromeček. Také jej ještě máme a to až do Hromnic, pak jej odstrojím a uložím k dalšímu roku, tak jako většina těch, kteří mají stromek umělý. Mnozí z vás určitě našli pod stromečkem nějakou knížku a už ji máte alespoň z poloviny přečtenou. Proto budu velmi ráda, když vás uvidím v naší knihovně a ještě radši budu, když si zase pár pěkných knížek odnesete k přečtení. Tituly knih máme jak pro ženy, děti, tak i mužskou část populace, určitě si přijďte všichni vybrat. Seznam našich knih najdete na těchto stránkách knihovny Josefov.

Knihovna je otevřena: v pondělí 17 – 19hod. čtvrtek 14 – 19hod.

Poplatek je stejný: Dospělí 40Kč, Student 30Kč, Dítě 20kč

Přeji všem čtenářům krásný a klidný rok, plno zdraví, lásku, pohodu a porozumění v kruhu domácím i pracovním.

Vaše knihovnice

Hasilová Růžena

 

7. března 2022

Vážení a milí spoluobčané,

dovolte mi, abych vás všechny informovala o tom, že konečně po dvou letech budeme opět slavit v naší obci tradiční SMRTNICI, která letos vychází na neděli 3. 4. 2022. Slavnost začíná v místním kostele mší sv. v 8.30hod. za děvčata. Proč toto všechno píšu? Protože je v naší obci dosti velké množství nově přistěhovaných občanů, kteří nevědí co SMRTNICA všechno obnáší. Naše již tradiční SMRTNICA je zapsaná v Nemateriálním kulturním dědictví Jihomoravského kraje. Kvůli Covid-19 byla po dva roky zrušena, tak jsme rádi, že letos již bude. Prosíme proto maminky a babičky, aby pomalu chystaly slovácké šaty, šátky, vlňáčky pro svá děvčata. Doufáme, že počasí už konečně bude trochu teplejší než v dřívějších letech. Jak Smrtnica probíhá: nejdříve si stárky a podstárky pozvou děvčata od 3 -14let na schůzku 14 dní před Smrtnicí na KD v Josefově, kde se naučí zpívat píseň Smrtná neděla… pak jim dají instrukce, co která děvčica bude podle věku vybírat při obchůzce po obci. Stárky vybírají peníze, podstárky vajíčka, další dvě děvčata hl. mouku, dvě poloh. mouku, dvě sádlo a dvě sůl. Děvčata jsou seřazena tak, že první jdou stárky, za nimi ostatní děvčata. Průvod uzavírají nejmladší děvčata, na které při obchůzce dohlížejí podstárky.

Děvčata ve slováckých šatech přicházejí již na mši svatou. Po ní se opět sejdou v 10hod. u kostela. Sem už si přinesou stárky Smrtku, podstárky košíky na vajíčka, další určená děvčata na mouku a sůl plátěné pytlíky, nebo malé kyblíky. Na sádlo také kyblíky. Po seřazení a za zpěvu procházejí celou obcí, u každého domu se zastaví, stárky zazvoní, po křesťanském pozdravení odříkají pasáž…a za to jsou obdarovány trochou mouky, solí, vajec, sádla a penězi. Po ukončené obchůzce přijdou všechna děvčata na KD na slavnostní oběd, který jim připravily maminky stárek a podstárek. Po odpolední obchůzce opět děvčata přijdou na KD, kde hrají různé hry a mají malé občerstvení. Vybrané potraviny jsou darovány charitě, peníze jsou použity na zaplacení občerstvení, balíčky pro děti a zbytek předán na příští rok.

Hasilová Růžena

 

17. prosince 2021

Přeji všem čtenářům

krásný a ničím nerušený předvánoční čas, žádný stres a žádné hádky, jsou tu přece krásné svátky. Doma voní upečené cukroví, okna se zdobí vánočními motivy, venkovní světýlka lákají k procházce v nočním klidu. Děti slíbily Mikuláši, že se určitě polepší, neboť čert nikdy nespí, jinak by si je do vánoc ještě mohl odnést do pekla. A tak očekávají s napětím příchod Ježíška a snaží se alespoň chvíli poslouchat své rodiče.

Když už nadejde večer a my si chceme alespoň trochu odpočinout, v televizi samý covid a neustálé strašení lidí, že bude hůř, už všechny lidi unavuje. Já osobně se na zprávy nedívám, jak začnou s covidem, přepínám na ČT 2, tam jsou pořady (dokumenty) daleko zajímavější a nestresující. Pak po 20hod. si přepnu zase na nějaký zajímavý film na jiném programu, nebo si čtu knihu.  Mám teď rozečtenou knihu České tajemno a řeknu vám, je to velmi zajímavá kniha. V loňském roce jsem se dívala na některé díly v televizi a dost mě pořad překvapil. Koupila jsem ji poté manželovi k vánocům a dobře jsem udělala. Spokojeni jsme byli oba dva. Pokusím se ji příští rok koupit do naší knihovny. A jak mnozí čtenáři vědí, kupuji knihy dle jejich přání. V letošním roce jsem koupila 58ks knih různých žánrů od spisovatelů: Nesbo Jo, L’amour Louis, Bryndza Robert, Vondruška Vlastimil, Keleová-Vasilková Táňa, Mornštajnová Alena, Lednická Karin, Jacobsová Anne a mnoha dalších skvělých spisovatelů. Knihy nejen nakupuji, ale musím také starší knihy v naší knihovně odepisovat. Letos jich je kolem 150ks a tak se v příštím roce můžete podívat, zda se vám bude nějaká líbit. Datum kdy je dám k nahlédnutí v sále KD, bude vyvěšen na nástěnce, hlášen bude místním rozhlasem a bude také na stánkách obce. Ceny budou asi od 5kč – 10kč za 1ks.

Ještě jednou přeji všem čtenářům a lidem dobré vůle pokojné a ničím nerušené vánoční svátky, hodně štěstí, zdraví, lásky a spokojenosti v roce 2022.

Knihovnice Hasilová Růžena

 

Vážení občané a čtenáři

Dovolte mi pár postřehů z letošního roku 2021. Tento rok svou zvláštností překvapil snad každého občana v naší krásné zemi. Zažili jsme neskutečné události, hlavně co se týká počasí a také lidské podpory v těžkých chvílích. Ano, píši ohledně pro nás do nedávna nemožném úkazu TORNÁDU, který postihl naši krásnou Moravu. Co všechno nám ještě může příroda způsobit? Nikdo to neví. Obyvatelé postižených obcí zažili neskutečný smutek, který si my neumíme snad ani představit. Zažili však také velkou solidaritu občanů snad z celé vlasti. Když jsem procházela zprávy na faceboku z postižených obcí, tak jsem si tam všimla jedné krásné básničky. Nevím kdo je autorem, ale je věnovaná těm, kteří pomáhali při likvidaci následků tornáda.

Moravěnko naše milá,
čím pak sis to zasloužila?
Každý, kdo má v srdci žal,
tornádo fakt nečekal.

Též se nikdo nenadál,
co se bude díti dál…
kolik lásky z toho vzejde…
slovy popsat prostě nejde…

Mysleli jsme, že jsme “jiní”-
přátelští a pohostinní…

Ale nyní vidíš čecha ♥
všeho nechá, pomoct spěchá…
se srdcem svým na dlani,
na Moravu uhání…
dobro, lásku vyloží,
ruce k dílu přiloží…
skvělých lidí všude mraky,
jste úžasní zkrátka taky!!!

Smekáme a pláčem, díky
Vám všem z celé republiky!!♥
Stavíte nám domy, střechy…
díky Slezko, díky Čechy!!!

Díky vám zas bude blaze…
děkujem všem, a i v Praze…
byl to záměr těch sil vyšších…
nechme válek žabomyších…

Snad nám to všem přijde k duhu
a že dobro pramení,
již nám nebe kreslí duhu…
jako dobré znamení…

Díky patří v této době,
taky Polsku: “Dzieki tobie”!
A Rakousku díky obří,
záchranáři velmi dobří!
Alle dankbaren leute sagen “danke  Ősterreich!” heute.

Díky za tu (v dobu krutou)
pomoc nám všem nabídnutou,
od krásného Chorvatska
“hvala puno hrvatska!”

Daleko pak letí díky
(až ke břehům Ameriky, tak i k Britským) za krajany…
“thank you all!” for sending money.

A též velké díky patří
vám všem, naši milí bratři…
do slovenskej krajiny “veľká vďaka!” posíláme
od moravskej rodiny, veď tak blízko k sebe máme…

Hrdinové naši praví,
Morava vás s úctou zdraví…
všichni zlaté srdce máte,
díky moc, že nám pomáháte!!!♥♥♥

Myslím si, že není co dodat. Hasilová Růžena

 

15. dubna 2021

Knihovna hlásí opětovné otevření.

Můžete opět navštívit naši knihovnu, otevřeno je v po 17 – 19hod. a ve čt  14 – 19 hod. Protože bylo zavřeno, mnozí nemají ještě zaplacený výpůjční poplatek na rok 2021. Poplatky zůstávají stejné jako v loňském roce děti 20Kč studenti 30Kč a dospělí 40Kč za rok.

V loňském roce se mi podařilo nakoupit větší počet knih, tak si můžete přijít vybrat, také nám neznámý dárce nechal před dveřmi knihovny plnou krabici  snad ani nepřečtených nových knih. Jsou to většinou knihy z kriminálního prostředí, plné napětí. Můžete si je také půjčovat. Za chvíli začnou práce na polích a ve vinicích, tak nemeškejte a při těchto ještě chladných a deštivých dnech se ponořte do světa zápletek a milostného opojení, které v knížkách najdete.

Vaše knihovnice
Hasilová Růžena

 

15. ledna 2020

Vážení čtenáři,

V loňském roce jsme se často setkávali v místní knihovně, při výběru knih různého žánru. Máme tady velký výběr nejen pro ženy, ale také pro muže. Ráda bych proto přivítala v kruhu čtenářů další muže. Určitě si zde najdou knihy, které se jim budou líbit. Robert Bryndza je zavede do napětí v knihách Dívka ve vlaku, Dívka v ledu, Temné hlubiny, nebo Smrtící tajnosti. V knihách s mysliveckou tématikou se ponoří do krásných loveckých vyprávění. Nechybějí zde ani knihy od Leo Kesslera, který píše poutavě o době válečné. Knihy od spisovatele Sidney Sheldona mají rádi jak muži, tak ženy.  Ženy mají stále v oblibě spisovatelky Táňu Keleovou, Alenu Jakoubkovou, Kláru Janečkovou, Radku Třeštíkovou, Táňu Kubátovou, nebo Magdu Váňovou. Z cizích spisovatelek vede Lisa Kleypas, Barbara Cartland, nebo Sandra Brown. Pokud si na dlouhé zimní večery domů přinesete nějakou knihu z naší knihovny, určitě nebudete litovat. Přeji vám krásné a klidné čtení.

Dovolte mi, abych všem čtenářům nynějším i budoucím přála hodně zdraví a Boží požehnání do Nového roku 2020.

Hasilová Růžena – knihovnice

 

10. května 2019

Milí čtenáři

Snad každý člověk se po dlouhé zimě a následně i krátkém jaru pomalu také probouzí k životu tak jako příroda kolem nás. Vidíme krásně rozkvetlé stromy a keře, mnoho jarního kvítí v zahradách, na lukách a také na polích. Tam většinou roste ještě bujně tráva, která čeká na okopání, aby uvolnila místo pro brambory a různé druhy zeleniny, i když na mnoha místech zůstává už jen bujná vegetace, také to patří k naší krásné přírodě. Když jsem se probírala staršími knihami o přírodě, které mám v knihovně, zaujalo mě, kolik už druhů různých travin a polního kvítí v naší vegetaci není. Nejen však traviny  a kvítí chybí, ale také různých motýlů už nevidíme tolik, chrousti (ti větší) už nejsou vidět vůbec. Při vyřazování knih jsem tyto knihy chtěla také vyřadit jako staré, ale po listování jejich stránkami, jsem se rozhodla je ponechat i když o jejich půjčování není zájem. Možná za nějaký čas se k těmto knihám čtenáři vrátí a budou je ukazovat svým dětem, nebo vnoučatům jaká byla dříve naše květena.

Za nějaký čas mě čeká opětné vyřazování starých knih, abych je mohla nahradit knihami novými. Všechny naše čtenáře chtěla pozvat do naší knihovny, podívat se na nové tituly knih, které jsem prozatím koupila. Velmi dobře se půjčují knihy, které napsali : Patrik Hartl, Nesbo Jo, Robert Bryndza, Třeštíková Radka, Keleová Táňa, Kubátová Táňa, Doležalová Marie, Janečková Klára, Váňová Magda, Černá Jaroslava, Moyesová Jojo, Sheldon Sidney a další.

Přijďte se podívat a já věřím, že si každý nějakou knihu domů vypůjčí. Večery jsou už kratší, ale i na sluníčku se dá odpočívat s knihou v ruce. Přeji všem krásné sluneční dny, večery s příjemným chladivým deštíkem, který všichni potřebujeme k životu.

Vaše knihovnice

Hasilová Růžena

 

Mikuláš

Do naší malé obce a knihovny zavítal Mikuláš, anděl a čert. Přinesli dětem dárky, které pro ně připravila obec. V sále KD dětem hrála koledy kapela z Mikulčic,  poté přišel Mikuláš spolu s andělem ke stromečku a dětem rozdávali dárky, zatímco čert zasedl ke kotlu, pod kterým bylo rozžhavené uhlí a z kotle trčely nohy nehodných dětí. Čert si dělal zálusk na další zlobivé děti, ale měl smůlu, v Josefově jsou prý děti ještě hodné.

 

Prosinec 2017

VÁŽENÍ ČTENÁŘI

ZIMA UŽ JE TADY, VEČERY JSOU DELŠÍ A TAK PŘICHÁZEJÍ NA ŘADU FOTOGRAFIE, V DNEŠNÍ DOBĚ JIŽ POMALU NEDOSTUPNÉ. ANO NAFOCENÝCH PŘÁTEL A AKCÍ JE MNOHO, ALE VŠE JE DÁNO NA CD, KTERÉ MÁME ZALOŽENÉ. FOTKA JE FOTKA, PODRŽÍTE SI JI V RUCE, POHLADÍTE OBLIČEJE, NĚKDY SI I POPLÁČETE, ŽE MNOZÍ NA FOTKÁCH UŽ NEJSOU MEZI NÁMI. POKUD JSTE NA TĚCHTO STRÁNKÁCH, TAK VÁM DOPORUČÍM NAŠI FOTOGALERII OBCE JOSEFOV. NA TYTO STRÁNKY DÁVÁM FOTKY ZE VŠECH AKCÍ, KTERÉ SE U NÁS V NAŠÍ OBCI KONAJÍ A TO UŽ OD ROKU 2008. PŘEJI KRÁSNÉ POKOUKÁNÍ A KDYBY NÁHODOU NĚKDO CHTĚL FOTKY, KTERÉ JSOU NA PORTÁLE, TAK AŤ SE STAVÍ ZA MNOU V KNIHOVNĚ A JÁ VÁM JE DÁM VYVOLAT. V POSLEDNÍCH DVOU LETECH JAK UŽ NĚKTEŘÍ VÍTE, VÁM FOTKY VYVOLAT DÁVÁM. FOTKY STARŠÍHO DATA MÁM ROVNĚŽ ULOŽENÉ, TAKŽE BY S TÍM NEMĚL BÝT PROBLÉM.

V PŘÍŠTÍM ROCE BUDU OPĚT VYŘAZOVAT KNIHY STARŠÍHO DATA, TAKŽE OPĚT BUDETE MÍT MOŽNOST SI NĚJAKÉ TITULY ZA LEVNÝ PENÍZ KOUPIT. DOSTANETE VČAS OZNÁMENÍ V OBECNÍCH ZPRÁVIČKÁCH, NEBO MÍSTNÍM ROZHLASEM.

PŘEJI VŠEM ČTENÁŘŮM I NÁVŠTĚVNÍKŮM NAŠICH OBECNÍCH STRÁNEK JOSEFOV, KRÁSNÉ, POHODOVÉ VÁNOČNÍ SVÁTKY, HODNĚ ZDRAVÍ, LÁSKY, SPOKOJENOSTI A BOŽÍ MILOSTI DO ROKU 2018.

VAŠE KNIHOVNICE

HASILOVÁ RŮŽENA

 

Ve dnech 29. 1. – 1. 2. 2017 byla možnost si prohlédnout a zakoupit vyřazené knihy z místní knihovny. Několik občanů tuto možnost využila. Tato akce skončila. Fotky zde. 

 

Milí čtenáři,

Dovolte mi, abych všem poděkovala za vaše návštěvy v naší malé knihovně. Čas rychle plyne, horké letní dny jsou za námi, země se pomalu připravuje k zimnímu spánku. To však nejde říct o nás lidech, i když by to vůbec nebylo špatné po horkých úmorných dnech a těžkých polních pracích zalehnout někde do teploučka, vzbudit se na námi očekávané krásné vánoční svátky, vydovádět se v jednom metru napadaného sněhu při teplotě mínus deset stupňů a pak zase s plným bříškem zalehnout a vzbudit se až na jaro, kdy sluníčko už zase zahřívá naši krásnou zem. Ale bohužel, tak to nejde a my můžeme jen konstatovat, že přichází pomalu plíživým tempem zimní čas a to je typický znak toho, že dlouhé večery máme na dosah. V televizi programy nic moc, tak co s volným časem? Setkáváme se jednou v měsíci na tzv. malém posezení seniorů v místním KD, ale přes zimní období je to asi trochu málo. A proto všechny zvu k nám do naší knihovny, kde na všechny čtenáře čekají krásné tituly knih. Nové knihy od spisovatelky Táni Keleové, které si oblíbilo velké množství čtenářů, bestsellery od Jojo Moyesové, dále knihy od Sidney Sheldon, Jackie Collins, stále vede ve výpůjčkách Patrik Hartl, Evžen Boček a vtipně jsou psané i knihy od Haliny Pawlowské. Jakoubková poradí jak na manžela i když ten Ideální manžel z nebe nespadne. Taťána Březinová píše v humoristické knize o starší generaci, Babička na inzerát. S Jo Nesbo se ponoříte do kriminálních románů a pokud máte rádi válečné romány, určitě všechny zaujme spisovatel Leo Kessler. Půjčit si můžete i knihy o obcích např. Ladná, Tvrdonice, Prušánky, Týnec, Dolní Bojanovice, Moravský Žižkov, Josefov – císařská obec… a další velké množství knih, které vám umožní překlenout dlouhé zimní večery.

Stále jsou ještě k prodeji knihy Josefov – císařská obec za 400Kč, Fanoš Mikulecký, kniha o jeho životě stojí 250Kč, Druhá světová válka v kronikách obcí regionu Podluží za 100Kč. Pokud chcete udělat radost někomu z místních občanů, který je odstěhovaný, nebo někdo z vaší rodiny o němž  víte, že ještě naši knihu o Josefovu nemá, doporučuji ji jako krásný vánoční dárek. Tyto knihy si můžete zakoupit u mě v knihovně v Josefově.

Jak jsem již psala, čas letí jako voda, proto již nyní přeji krásný podzim, veselou náladu a hojnost odnesených a přečtených knih z naší knihovny. :)

Vaše knihovnice

Hasilová Růžena

Fotografie0376 DSCN5232 DSCN5233

FIRMY A SLUŽBY V NAŠÍ OBCI